Co o nas mówią nasi Goście?

“Dziękuję za piękną wycieczkę i dużo pięknych motyli, które widziałam po raz pierwszy.” - Anetka, wpis do księgi pamiątkowej

Często zadawane pytania (i odpowiedzi)

Sezon 2022 zaczynamy 28 maja a kończymy ostatniego dnia sierpnia. W sezonie można nas odwiedzać codziennie od 9:30 do 18:30.  Ze względu na Państwa i nasze bezpieczeństwo i komfort, obowiązuje limit 10 osób i związana z tym konieczność rezerwacji miejsc. W razie problemów prosimy o kontakt: tel. 781 583 513, email: info@motylarnia.pl.

Bilet wstępu kosztuje 30 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy – dzieci, studenci, emeryci).
Maluchy do lat 3 wchodzą do Motylarni za darmo.

Na terenie sąsiedniej posesji jest darmowy, oznaczony naszym logo parking. 

 Dostępne są wejścia o następujących porach:

9:30, 11:00, 12:30, 14:00, 15:30, 17:00

Zwiedzanie Motylarni rozpoczniecie od udziału w krótkiej (ok. 15 min.) prelekcji na temat życia motyli, ich środowiska i adaptacji. Zadawanie pytań podczas tego mini-wykładu jest mile widziane 🙂 

Po prelekcji przejdziecie do salki hodowlanej, w której przyjrzycie się żywym gąsienicom różnych gatunków motyli. Będziecie też mogli obejrzeć motyle przez mikroskop i poznać z bliska ich budowę. Znajduje się tu także specjalna, podgrzewana gablota (tzw. wylęgarka), w której z poczwarek lęgną się dorosłe motyle.

Następnie zaprosimy Was do tropikalnego habitatu w którym będziecie mogli zanurzyć się w świecie kolorowych motyli i egzotycznych roślin.

Podczas zwiedzania będzie Wam towarzyszył przewodnik. Prosimy o stosowanie się do jej/jego wskazówek, zwłaszcza jeżeli chodzi o bezpieczne dotykanie motyli. Przewodnik chętnie odpowie na Wasze pytania, a poza tym – zapewni Wam swobodę obcowania z tymi niezwykłymi zwierzętami.

Zapraszamy grupy zorganizowane, od przedszkolaków po seniorów. Typowa wizyta trwa godzinę zegarową, podczas której uczestnicy biorą udział w interaktywnej prezentacji o życiu motyli (ok. 10-15 min), zajęciach z mikroskopami stereoskopowymi (ok. 15-20 min) i odwiedzają wolierę z żywymi motylami (ok. 30 min). Prezentację i warsztaty dostosowujemy do wieku i wiedzy naszych gości. 

W roku szkolnym grupy przyjmujemy o godzinach 9:00, 10:30 i 12:00. Obowiązują rezerwacje terminów – prosimy o telefon (781 583 513) lub email (info@motylarnia.pl). 

Wstęp dla grup wynosi 15 zł/os, opiekunowie – wstęp wolny.

W sezonie skład gatunkowy zmienia się z dnia na dzień. Dorosłe motyle żyją krótko, dlatego co dwa tygodnie zamawiamy nowe poczwarki. Staramy się też za każdym razem sprowadzać nowe gatunki. Staramy się aktualizować listę gatunków jak najczęściej.

Przykładowy skład gatunkowy (z sierpnia 2020):

Gatunki europejskie:

 • Rusałka pawik (także jaja i gąsienice)
 • Rusałka admirał
 • Rusałka żałobnik

Gatunki azjatyckie:

 • Parthenos sylvia ssp.
 • Papilio polytes
 • Idea leuconoe
 • Cethosia biblis

Gatunki neotropikalne i północnoamerykańskie:

 • Morpho peleides
 • Caligo memnon
 • Caligo eurilochus
 • Siproeta stelenes
 • Siproeta epaphus
 • Heliconius sara
 • Heliconius melpomene
 • Heliconius cydno
 • Eurytides epidaus

Gatunki afrykańskie:

 • Papilio nireus 

Można, zarówno w salce hodowlanej jak i w wolierze. Prosimy tylko o wyłączenie lampy błyskowej w swoim aparacie. Fotografowanie nie wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Psy nie mają wstępu do samej Motylarni, nawet nasz labrador Kawa musi się zadowolić oglądaniem motyli przez siatkę 🙂 Poza tym brama wiodąca na nasze podwórko musi pozostać otwarta, więc nie będziecie mogli puścić psa luzem. Kolejna przeszkoda wiąże się z tym, że niektórzy z naszych gości boją się lub po prostu nie lubią psów. W takim wypadku możecie zostać poproszeni o zamknięcie psa w samochodzie. Jeżeli to nie stanowi problemu i będziecie mogli przypilnować czworonoga, to zapraszamy 🙂

Wchodząc do budynku należy pokonać kilka stopni, a salki jakimi dysponujemy są niewielkie. Dlatego nasi goście najczęściej zostawiają wózek przed wejściem do budynku i biorą malucha na ręce albo wprowadzają wózek od razu do szklarni z pominięciem prelekcji i sali mikroskopowej.

Osoby poruszające się na wózku będą miały kłopot z dostaniem się do niektórych części Motylarni. Jest możliwość wprowadzenia wózka bezpośrednio do części tropikalnej, w której żyją motyle. Prosimy o wcześniejsze telefoniczne ustalenie szczegółów wizyty.

 1. Mało znane, niesamowite źródło pulsujące “Jordan” w Ściborzycach. [mapa]
 2. XIII-wieczny romański kościół w Wysocicach [link]
 3. Ojcowski Park Narodowy, Zamek w Pieskowej Skale
 4. Dłubniański Park Krajobrazowy
 5. Obszary Natura 2000 na Miechowszczyźnie – łąki storczykowe
 6. Bukowno – tereny byłej piaskarni
 7. GEOsfera w Jaworznie
 8. Centrum nauki daVinci w Chęcinach
 9. “Ogród na rozstajach”, Młodzawy Małe k. Pinczowa [mapa]
 10. Sowiarnia w Sławkowie
 11. Muzeum Wsi Kieleckiej, Tokarnia
 12. Kraków, ładne miasto 🙂
 13. Zasugeruj nam inne ciekawe atrakcje w okolicy!

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?
Wyślij nam wiadomość.

  Zamknij menu