Kim jesteśmy?
Alicja Brzezowska
mgr inż. leśnictwa, entomolog, nauczyciel.
Radek Brzezowski
doktor biologii, entomolog,
nauczyciel w Międzynarodowej Szkole w Krakowie.
Skąd się wzięła Motylarnia w Czaplach Wielkich?
Motylarnia powstała na styku naszych pasji: do owadów, do roślin tropikalnych, do edukacji. Pomysł na motylarnię ewoluował. W pierwszym wcieleniu było to duże kartonowe pudło po kosiarce, w którym z zebranych poczwarek wylęgło się kilkadziesiąt rusałek pawik. We wrześniu 2015 roku zostały one wypuszczone na wolność podczas zajęć z dziećmi w zaprzyjaźnionej szkole. Wydarzenie to zrobiło ogromne wrażenie na dzieciakach, ale i my zaczęliśmy zastanawiać się jak tą magiczna chwilę kontaktu z motylem przedłużyć.
Latem 2016 r. ustawiliśmy na naszym podwórku kilka połączonych namiotów. Powstała też podgrzewana wylęgarka w kształcie słomianej chatki. Jedno z pomieszczeń naszego budynku gospodarczego zostało zamienione w salę projekcyjno-hodowlaną. Już pierwszego lata odwiedziło nas około tysiąca gości.
Zimą 2016-2017 r. powstała dodatkowa struktura – namiot sferyczny o średnicy 6 metrów. Poza tym zmodernizowane zostały sale – projekcyjna i mikroskopowa. W dwóch kolejnych sezonach, czyli latem 2017 i 2018 r. Motylarnia przeżywała prawdziwe oblężenie. Wtedy podjęliśmy decyzję o przebudowie wysłużonej struktury tropikalnego habitatu. Od 1 czerwca 2019 motyle można oglądać w odmienionym wnętrzu.
W krótkim sezonie roku covidowego 2020 Motylarnia otwarta była tylko w sierpniu.
W 2021 roku udostępniliśmy Gościom dużą świetlicę ze stolikami, w której wycieczki mogą coś zjeść lub schronić się przed palącym słońcem czy deszczem.
Przed sezonem 2022 zmodernizowaliśmy salę hodowlano-mikroskopową.
Sezon 2023 trwał cztery miesiące i był ostatnim “podwórkowym”.
Latem 2024 przenieśliśmy się do zupełnie nowych wnętrz w ośrodku rekreacyjno-edukacyjnym Ulina Park w Ulinie Wielkiej. Nowa lokalizacja pozwala nam działać niezależnie od pogody. Rezerwujcie wejścia na lato i jesień!